Příklad využití záručního programu od ČMZRB

Základem úspěchu je rozumět řemeslu a poskytovat ten nejlepší servis

Vladimír Bechyně pochází z malé vesničky a jeho snem bylo stát se zemědělcem. Místo toho ale v roce 1958 nastoupil do hodinářství a později se stal vedoucím v obchodě s hodinkami ve Štěpánské ulici v Praze. Ten krámek se mu podařilo po revoluci zprivatizovat a otevřel v něm Hodinářství Bechyně. Začal se specializovat na prodej luxusních švýcarských hodinek a jako první v ČR získal zastoupení značky Rolex. Dnes jeho společnost patří k nejznámějším na trhu. Před několika lety se rozhodl odejít do důchodu a hodinářství, v němž se ale stále, i když v menší míře, angažuje, předal své dceři Lence.

Když začal Vladimír Bechyně na začátku devadesátých let podnikat, měl za sebou už přes třicet let praxe s hodinkami. Celý život strávil v hodinářském obchůdku ve Štěpánské ulici v centru Prahy, který měl výborné jméno a už za komunismu nabízel značky ze zahraničí, i když ne ty švýcarské. „Přestože mi už bylo padesát, říkal jsem si, že bych to mohl zkusit. Díky svému zaměstnání jsem byl v oboru známý a měl jsem dobré kontakty s výrobci hodinek a to mi na začátku velmi pomohlo,“ vzpomíná Vladimír Bechyně.

Poté, co se mu podařilo v privatizaci získat provozovnu ve Štěpánské, založil své vlastní Hodinářství Bechyně a domluvil se vůbec jako první v České republice na spolupráci s výrobci hodinek značek Certina, Tissot a Longines. „Nejtěžší na tom všem na začátku vlastně bylo získat nějaké prostředky od banky. Ta ženská na pobočce po mně pořád chtěla donést další a další lejstra. Teprve až když jí došlo, že ode mě nic nedostane, mi byl úvěr schválen. Tak to bohužel tehdy fungovalo,“ říká Vladimír Bechyně a doplňuje: „Když se to moje podnikání rozjelo, nemohl jsem spát. Věděl jsem, že každý měsíc budu muset splatit padesát tisíc. Naštěstí ale o ty hodinky byl takový zájem, že jsem je měl prodány ještě předtím, než mi ze Švýcarska dorazily.“

Cesta k Rolexům
Podnikat začínal pan Bechyně se svojí ženou a jedním zaměstnancem, brzy pak přibrali ještě účetní. A protože měli zájem firmu posouvat dál, rozhodli se, že budou prodávat Rolexy, které do té doby nebyly na českém trhu k sehnání. „Přijeli jsme s manželkou na veletrh do Basileje a navštívili jsme výrobce těchto hodinek. Teprve napotřetí nám otevřeli dveře, aby nám řekli, že zájem o spolupráci má v Čechách více hodinářů a že přijedou do Prahy,“ vypráví Vladimír Bechyně a dodává: „Po půl roce jsem od nich dostal fax, abych jim zamluvil hotel na tři dny. Byla to zvláštní zkušenost. Vyzvedl jsem je se škodovkou na letišti, dovezl před Hilton a úplně se zpotil, protože mi řekli, že takový hotel mají taky a že za něj nebudou utrácet peníze. Zajistili jsme jim proto nakonec narychlo ubytování v jednom penzionu na Pankráci, a to už byli spokojení.“

Relevantních potenciálních zájemců o prodej značky Rolex bylo na českém trhu tehdy asi pět. „Všechny objeli, prohlédli si provozovny a pak jsem od nich dostal zprávu, že se rozhodují mezi mnou a ještě jedním hodinářem a že mám zamluvit stůl na večeři. Tam nás oba postupně vyzvali, abychom jim o sobě něco řekli. A tak jsem řekl popravdě, že jsem se stal hodinářem náhodou, že pocházím z malé vesničky, kde moji rodiče měli zemědělství, a že jsem se proto chtěl stát zemědělcem. Vtom mě přerušili bouchnutím do stolu a řekli, že to stačí,“ vzpomíná Vladimír Bechyně.

V tom okamžiku to vypadalo, že je vše ztraceno, ale právě upřímnost a láska k půdě a zvířatům rozhodly. Zástupce Rolexu pocházel také z vesnice a věděl, co to znamená. Navíc měli o všech kandidátech předem zjištěno, co jsou zač, a o panu Bechyněm se mj. dozvěděli, že hodinářské řemeslo dělá poctivě a kvalitně. „Takže jsem získal výhradní zastoupení na prodej hodinek Rolex v ČR, z katalogu jsem si vybral základní várku 40 kusů a zaplatil za ně předem několik milionů korun. Naštěstí se to rozkřiklo a ty hodinky se prodaly samy, ještě jsem od těch zákazníků dostal zálohy předem,“ popisuje, jaký byl v devadesátých letech hlad po hodinkách značky Rolex, zakladatel Hodinářství Bechyně.

Z generace na generaci
Po navázání spolupráce s nejznámější značkou hodinek na světě, kterou po šest let nabízel Vladimír Bechyně jako jediný v bývalých postkomunistických zemích, následovaly investice do vylepšování prodejny, dalšího rozšiřování sortimentu a služeb. „Když mi bylo přes šedesát let, říkal jsem si, že u toho řemesla nechci zemřít, že nepotřebuji být nejbohatší, že si chci užívat života. A tak jsem své dceři Lence nabídl, jestli to podnikání nechce převzít. Po vystudování Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a několikaleté praxi u italských firem ke mně nastoupila nejdříve jako zaměstnanec a dnes společnost vede a já už to s ní jen konzultuji,“ vypráví Vladimír Bechyně.

V roce 2013 si hodinářství prošlo nelehkým obdobím. „Na začátku listopadu nás vykradli. Přišli jsme o zboží v hodnotě několika milionů korun. Navíc bylo před Vánoci, takže to bylo o to těžší,“ vzpomíná Vladimír Bechyně a dodává: „Potřebovali jsme překlenout nějaké období, a tak jsme požádali o úvěr Komerční banku a od ČMZRB jsme dostali záruku. Ta spolupráce byla příjemná, bezproblémová. Oceňuji, když je na lidi spoleh a drží slovo, pak člověk udělá rád i něco navíc. Takhle třeba ke mně chodil jeden zákazník. Šetřil na Rolexy po desetikorunách. Ještě na ně neměl a já mu je prodal, zbytek mi pak splácel. Věřil jsem mu a chtěl jsem mu pomoct.“

Hodinářství Bechyně ušlo od devadesátých let velký kus cesty. Dnes provozuje dvě kamenné prodejny v Praze ve Štěpánské ulici a na Václavském náměstí, zaměřuje se na prodej luxusních švýcarských hodinek značek, jako jsou Rolex, Longines, Tudor, Balmain, Carl F. Bucherer, TAG Heurer Tissot, Certina aj. Některé z nich dokonce nabízí na českém trhu exkluzivně. Zároveň poskytuje odborný servis zajištěný profesionálními hodináři, kteří pravidelně absolvují školení a trénink přímo ve školicích centrech prodávaných značek.

Informace

O spolupráci

Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytla společnosti Hodinářství Bechyně v roce 2013 záruku k úvěru, který sloužil k profinancování faktur spojených s rekonstrukcí a vybavením prodejny v důsledku krádeže. Vladimír Bechyně si především váží bezproblémové a vstřícné spolupráce.

Informace

O společnosti

Hodinářství Bechyně pokračuje v dlouholeté rodinné tradici prodeje a servisu hodinek luxusních švýcarských značek. Tradiční hodinářství získalo jako první v ČR zastoupení hodinářské značky Rolex. Legendární butik v pražské Štěpánské ulici, kde jeho majitel Vladimír Bechyně provozuje hodinářské řemeslo již více než 35 let, je vyhledávaným místem hodinářských znalců, kteří dokážou ocenit obřad nákupu hodinek jako důležitou součást jejich příběhu. V roce 2013 hodinářství otevřelo druhou prodejnu na Václavském náměstí.

Size: XS SM MD LG XL XXL