Příklady využití programů COVID

COVID-19 se nepříjemně podepsal na podnikání firmy, jež dává hudbu světu už 156 let

Pianina a klavíry Petrof zná celý svět. Najdete je v La Scale či v opeře v Sydney. Jsou oblíbené po celém světě, včetně Číny. S hraním na nich jsou spojena zvučná jména, jako jsou Paul McCartney, Jitka Fowler Fraňková či jeden z nejlepších argentinských pianistů Antonio Formaro. Kupují si je soukromé osoby, školy, divadla, kulturní domy i filharmonie. Ročně jich Petrof vyrobí v Hradci Králové kolem dvou tisíc kusů, a když vloni měla společnost dobrý rok, její obrat dosáhl hodnoty 310 milionů korun. Pak její byznys zasáhla pandemie.

„Najednou jsme v lednu zjistili, že je v Číně problém a že se zboží, které jsme tam navozili na čínský nový rok, neprodává, protože tam je nějaká chřipka. A do toho přišel koronavirus do Evropy, zavřely se další showroomy a plynule se dostal do celého světa,“ popisuje Zuzana Ceralová Petrofová, jednatelka a prezidentka společnosti, nástup koronaviru, který po další měsíce ovlivňoval podnikání firmy, kterou založil její prapradědeček.

Aby firma překonala těžké období, rozhodla se požádat o záruku z programu COVID II. „Řekli jsme si, že je to příležitost. Pomůže nám  podpora státu, nebudeme muset platit úroky a naše banka bude mít, dá se říct, jisté peníze,“ říká Petrofová a dodává: „Podepsali jsme dvě smlouvy na 10 milionů korun, což byla zhruba půlka z toho, co jsme poptávali. První smlouva byla s naší financující bankou Raiffeisenbank a druhá byla s ČMZRB a během tří dnů jsme měli peníze na účtu.“

Informace

O spolupráci

Dopady koronaviru pocítila firma již v lednu tohoto roku, kdy se přestalo prodávat zboží, které navezla do Číny na čínský nový rok. Postupně se koronavirus dostával do dalších zemí, zavíraly se showroomy a klesaly zisky. Aby společnost překlenula toto těžké období, využila záruční program COVID II od Českomoravské záruční a rozvojové banky. Záruka jí byla poskytnuta k desetimilionovému úvěru od Raiffeisenbank.

Informace

O společnosti

Společnost Petrof byla založena roku 1864, Antonínem Petrofem. V současnosti je největším výrobcem akustickým klavírů a pianin v Evropě. Nyní firmu, která má přibližně 230 zaměstnanců vede zástupce již páté generace Petrofů. Firma obchoduje na pěti kontinentech a vyváží do více než 65 zemí celého světa. Ročně vyrobí v Hradci Králové kolem dvou tisíc kusů pianin a klavírů dohromady a její roční obrat byl před pandemií kolem 310 milionů korun. Je výhradně exportní firmou - 90 % jejích nástrojů jde na export, od Asie přes Evropu až po Ameriku.

Size: XS SM MD LG XL XXL