Expanze

Klíčový stroj financovaný Expanzí umožnil navýšit kapacitu výroby

O tom, jak je v životě důležité být ve správný čas na správném místě, by mohl vyprávět Eduard Ivanický, jeden z majitelů společnosti Pokart. Po studiích a základní vojenské službě krátce působil v JZD Slušovice. Tehdy se psal rok 1991 a on si pohrával s myšlenkou začít podnikat. Uvědomoval si totiž, že z běžného platu jen těžko ušetří dostatek peněz na to, aby si mohl dovolit koupit byt. Shodou okolností se v té době seznámil s klíčovým člověkem, Ing. Zdeňkem Marušákem, s nímž se v roce 1991 rozhodl spolupracovat a začít podnikat v oblasti kartonážní výroby.

Začínali s obchodováním s obaly jako dvě nezávisle podnikající osoby na živnostenský list. „Většinu jsme kooperovali a řešili překupem. Vlastní sklady ani pojištění jsme neměli. Šlo o jednoduchý nákup a prodej,“přibližuje začátky podnikání Eduard Ivanický. K hlubší koncepci a formě jejich byznysu pak přispěly povodně v roce 1997. „Po záplavách jsme přišli o vše. Trh jsme si ale naštěstí udrželi a získali zpět. V září 1999 jsme založili společnost Pokart spol. s r. o. a začali dávat dohromady vlastní výrobu,“ vypráví Eduard Ivanický.

Více o programu Expanze

Po pěti letech došlo k dalšímu posunu ve vývoji společnosti, kdy se zásadním způsobem rozšířil strojní park a tím pádem i počet zaměstnanců. O rok později firma investovala do pořízení a rekonstrukce staršího objektu do podoby administrativní a výrobní haly v areálu TOMA Otrokovice. Dva roky nato pak koupila kartonový stroj pro výrobu plných strojních lepenek a dále tak rozšířila nabídku poskytovaných služeb. V roce 2011 následovalo další stěhování, tentokrát do nové výrobní haly v průmyslové zóně Holešov na Zlínsku, kde firma působí do dneška. V posledních letech pak společnost Pokart investovala do nových technologií a stala se inovátorem v oblasti designobalů a speciálních prodejních nosičů z vlnité lepenky.

Expanze proto, že je nejlevnější

V druhé polovině loňského roku společnost přistoupila k nákupu nové technologie, jednoho z nejvyspělejších strojů pro zpracování kašírovaných vlnitých lepenek. „Tato nová technologie umožňuje výsek a výlup odpadu s digitální přesností, kdy jsou archy ve stroji vedeny kamerovým systémem, který prostřednictvím předtištěné značky zabezpečuje nejpřesnější možný výsek současnosti. Což je třeba velmi důležité pro atraktivní barevné obaly,“ popisuje funkčnost pořizovaného stroje pan Ivanický.

Nákup této technologie se společnost rozhodla financovat programem Expanze. „Lepší produkt zrovna na trhu nebyl,“ přibližuje hlavní důvod, proč padla volba právě na tento způsob financování, Eduard Ivanický. Bezúročným úvěrem od ČMZRB společnost zafinancovala 44 % celkové investice, na zbývající část využila úvěr od ČSOB Leasing, s nímž dlouhodobě spolupracuje. A protože firma působí ve zvýhodněném regionu, bude jí ještě od ČMZRB poskytnut příspěvek na úhradu úroků u tohoto úvěru.

„Hlavní výhodu programu Expanze spatřuji především v tom, že je nejlevnější,“ říká Eduard Ivanický, spolumajitel firmy Pokart, a doplňuje: „Zřejmě i díky našim dlouholetým obchodním vztahům z ČSOB bylo získání tohoto financování snadné a rychlé. Spolupráci s oběma institucemi bych pak dle školního známkování ohodnotil jedničkou s hvězdičkou.“

Více výrobků, zachování kvality

Nákup tohoto stroje byl pro společnost důležitý nejen z důvodu modernizace výroby a zajištění prvotřídní kvality produktů, ale také z důvodu plné vytíženosti příslušné části výrobního procesu, kdy hrozilo prodlužování lhůt dodávaných výrobků a odmítání nových zakázek. „Pořízení této nové technologie nám tedy hlavně umožnilo navýšit kapacitu výroby a nesnížit její kvalitu,“ říká Eduard Ivanický. Firma očekává, že společně s další automatickou kašírovací linkou, kterou rovněž pořídila v roce 2017, dojde ke zvýšení výrobní kapacity roku 2018 – 2021 cca o 40 %.

Prakticky ale může dojít až k 100% navýšení výkonu výroby, nicméně je nutné vybudovat potřebné skladovací prostory. „Proto v současné době pracujeme na stavební dokumentaci dalšího rozšíření výrobního areál v Holešově. Naší největší brzdou jsou české zákony, kdy jednotlivci pod rouškou občanského sdružení jsou schopni jakoukoliv výstavbu zastavit,“ přibližuje budoucí plány Eduard Ivanický. Společnost vedle toho plánuje další koncentraci na zahraniční trhy. Již dnes je schopna díky příznivé ceně svých výrobků konkurovat na vzdálenost 500 km. A některé své produkty posílá dokonce i na Faerské ostrovy. „To je zatím nepřekonatelné,“uzavírá spolumajitel firmy Pokart Eduard Ivanický.

Informace

O spolupráci

Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytla společnosti Pokart zvýhoděný úvěr z programu Expanze, prostřednictvím něhož byl zafinancován nákup jednoho z nejvyspělejších strojů pro zpracování kašírovaných vlnitých lepenek. Firma očekává, že společně s další automatickou kašírovací linkou, kterou rovněž pořídila v roce 2017, dojde ke zvýšení výrobní kapacity roku 2018 – 2021 cca o 40 %.

Informace

O společnosti

Společnost Pokart se specializuje na výrobu obalů z papíru, lepenky a kartonu od roku 1999. Její zakladatelé však v tomto oboru působí již od počátku devadesátých let. Vedle toho se firma zaměřuje ještě na vývoj konstrukcí a zpracování grafických návrhů, které s kartonážní výrobou úzce souvisí. Společnost ročně vyrobí více než 70 milionů kusů výrobků, díky čemuž dosahuje obratu vyššího než 450 milionů korun za rok. Své výrobky dodává napříč různými obory, jako je např. potravinářský, obuvnický, textilní, automobilový, elektrotechnický průmysl. Vedle ČR dodává své výrobky i na zahraniční trhy, včetně sousedních států, ale třeba také Faerských ostrovů. Firma Pokart se řadí ke středně velkým podnikům, zaměstnává na 150 zaměstnanců.

Společnosti Pokart pomohl k růstu program Expanze. Zjistěte o něm více.

Zjistit více o programu Expanze
Size: XS SM MD LG XL XXL