Příklad využití programu S-podnik

I sociální podnikání se může rozšiřovat. Hranice neexistují

Šijí dresy, mikiny, trička, pracovní oděvy a některé z jejich produktů lze najít i na oblečení oblíbeného umělce či youtubera. Zaměřují se ale také na plastovou výrobu a úklidové práce. Zaměstnávají při tom osoby se zdravotním nebo mentálním hendikepem, a to už od roku 2010. Řeč je o Sociálním družstvu Znojmo. Jeho cílem je dát lidem šanci, podpořit jejich seberealizaci a sociální začlenění. “Život je postaven tak, že pokud v něm nebudou žádné překážky, neplyne z něho ani  žádná radost. Takže když před námi stojí nějaká výzva, a v tomto případě výzva člověka, který u nás chce pracovat a velice se snaží, snažíme se pohnout s jeho situací. Je to sice nimravá práce, o to více nás ale těší, když se to povede,” vypráví Jan Denner, předseda družstva. 

Sociální družstvo se snaží pro každého zaměstnance najít vhodnou pracovní pozici, kterou bude zvládat vzhledem ke svému zdravotnímu omezení. Na domluvě s nadřízeným je také pracovní doba. Ne každý zvládne pracovat na plný úvazek. 

“Důležité je zmínit, že sociální družstvo neprodukuje pouze fyzickou výrobu, nabízí i duševní a administrativní činnosti, ale také psychosociální podporu,” říká Andrea Krejčí, vedoucí dotační kanceláře.

“Mně se líbí, že tu máme prostor, všichni jsme na tom stejně, a že pokud někomu něco nejde, hledáme jeho potenciál, co ho baví, co mu jde. Jsme i schopni pro něj vytvořit pracovní místo, abychom naplnili, to, co ho baví,” dodává fakturantka Leona Jelínková.

Na pořízení nové výrobní haly čerpalo družstvo bezúročný úvěr z programu S-podnik. “Děkujeme, že takový program existuje. V podstatě jsme si pořídili halu snů,” říká o realizovaném projektu Denner.

“I sociální podnikání, která má svá specifika a není jednoduché, se dá rozšiřovat. Chceme dostat další lidi zpátky do provozu, do běžného života a dobře jim za to platit. Neznamená to, že když má člověk invalidní důchod, že je na odpis. V žádném případě. Někteří z našich lidí se mohou hrdě rovnat s těmi zdravými. Každý člověk má obrovský potenciál a když ho pomůžete objevit, hranice neexistují,” dodává Denner.

Informace

O spolupráci

Sociální družstvo Znojmo čerpalo od ČMZRB bezúročný úvěr z programu S-podnik, kterým zafinancovalo novou výrobní halu, ve které se vyrábějí například retenční nádrže nebo jímky. Program S-podnik je financován z Operačního programu Zaměstnanost.

Informace

O společnosti

Sociální družstvo Znojmo je sociálním podnikem, který zaměstnává osoby se zdravotním postižením, a to s postižením tělesným i mentálním. Vzniklo v roce 2010 a jeho cílem je podpořit seberealizaci a sociální začleňování lidí s handicapem. 

Sociální družstvo Znojmo si pořídilo díky programu S-podnik halu snů. Vyzkoušejte bezúročný úvěr z tohoto programu i vy.

Zjistit více o programu S-podnik
Size: XS SM MD LG XL XXL